Pieredzes apmaiņas aktivitātes Lietuvā

Laika posmā no 26. līdz 29.septembrim starptautiskā sadarbības projekta „Sēņu ceļš” (projekta Nr. 18-00-A019.333-000014) ietvaros Lietuvā, Ignalīnas un Varēnas reģionos norisinājās pieredzes apmaiņas aktivitātes. Aktivitātēs piedalījās dalībnieki gan no Latvijas- biedrības ”SATEKA”, Daugavpils un Ilūkstes partnerības „Kaimiņi”, Ropažu-Garkalnes partnerības un Lauku partnerības „Ziemeļgauja” teritorijas, gan no Lietuvas un Somijas.

Pirmajā pieredzes apmaiņas dienā, pēc katras valsts pārstāvja esošā projekta rezultātu prezentēšanas, dalībnieki piedalījās izglītojošās meistarklasēs – floristikas un konditorejas darbnīcā un ārstniecisko augu krēma izgatavošanā. Katrs no dalībniekiem varēja izvēlēties sev tīkamāko interesējošo aktivitāti.  Vakarā tika organizēta meistarklase tradicionālā konditorejas izstrādājuma šakotis izgatavošanā.

Nākamajā dienā, dalībnieki devās uz Ignalīnas reģionā esošo Aukštaitijas Nacionālo parku, kurš izveidots 1974.gadā, aptverot 40570 hektāru Ignalīnas teritorijas. Parka teritorijā ir gleznaini meži, kalnu reljefs un etnogrāfiskie ciemati, kā arī tajā atrodas daudz kultūras pieminekļu. Tika apmeklēts šajā teritorijā esošais Aukštaitojis Verslo centra biznesa inkubators, kurš sniedz pakalpojumus jauniem uzņēmumiem. Šis biznesa inkubators ne tikai atbalsta jaunos uzņēmumus, bet arī aktīvi darbojas, lai aktivizētu un popularizētu savā reģionā pieejamos dabas resursus, piemēram, tiek rīkoti dažādi tematiskie pasākumi, nometnes bērniem, izzinoši pārgājieni pa Nacionālo parku. Šajā pašā reģionā tika apmeklēts izzinošs, interaktīvs bišu muzejs, kurš atrodas mežā vidū. Tajā dalībnieki iepazinās ar meža augu medus īpatnībām. Pēc centra apmeklējuma dalībnieki devās uz Varēnas reģionu.

Trešajā dienā, neskatoties uz lietainajiem laikapstākļiem, Varēnā tika apmeklēts lielākais Lietuvas sēņu festivāls, kurš notiek katru gadu septembra beigās un tajā piedalās dalībnieki no dažādām valstīm. Tā ietvaros norisinājās Lietuvas amatnieku tirgus, varēja nodegustēt lietuviešu virtuves ēdienus, kuros bieži tiek izmantotas dažādas meža sēnes, jo Varēnas reģions ir ļoti bagāts ar sēņu daudzveidību un vairākiem sēņu pārstrādes uzņēmumiem. Pēcpusdienā tika apmeklēta lauku sēta „Grikucis”, kurā tiek audzēti griķi, no kuriem tiek cepta garšīga griķu maize. Lauku sētā tiek piedāvātas izglītojošas meistarklases griķu vākšanā, pārstrādē, ārstniecības augu vākšanā un zinošas saimnieces pavadībā var doties mežā sēņot un ogot.

Pēdējā pieredzes apmaiņas dienā dalībnieki devās uz vietējās teritorijas ārstniecības augu un garšaugu uzņēmumu. Šajā sociālajā uzņēmumā ne tikai tiek audzēti ārstniecības augi un garšaugi, bet arī tie tiek ievākti tuvumā esošajās pļavās un mežā. Tāpat uzņēmumā tiek ievāktas arī sēnes, kuras tiek izmantotas ne tikai garšaugu maisījumos, bet arī ārstniecisko nolūkos. Tika apmeklēts tradicionālais keramikas centrs, kurā trauki tiek darināti melnās keramikas tehnikā.

Pēc pieredzes apmaiņas brauciena dalībnieki atzina, ka ir nodibināti jauni kontakti, iegūtā informācija būs noderīga jaunu ideju radīšanai un meža resursu izmantošanai savās saimniecībās.