Pieredzes apmaiņas seminārs Liepājas rajona partnerības teritorijā

 

Šī gada 13.-14.novembrī Gulbenes novada potenciālie LEADER uzņēmējdarbības projektu iesniedzēji apmeklēja Liepājas rajona partnerības teritoriju – Durbes, Grobiņas, Nīcas un Aizputes novadus, lai iepazītu pieredzi vietējās ekonomikas stiprināšanas iniciatīvās un sabiedrisko aktivitāšu īstenošanā.

Pieredzes apmaiņas semināra mērķis ir veicināt savstarpējo sadarbību starp vietējiem uzņēmējiem, kas sekmētu kopprojektu izstrādi, rosinātu kopīgi veidot labiekārtotas vietējās produkcijas realizācijas vietas, radītu jaunas idejas dažādu produktu ražošanā un pakalpojumu sniegšanā. Klātienē tika apskatīti uzņēmēju, biedrību un pašvaldības īstenotie LEADER projekti.

Pirmais apskates objekts bija sabiedriskā vides pārvalde „Durbe” – biedrība, kura apsaimnieko Durbes ezeru. Pārvaldes telpās izveidota unikāla ekspozīcija, kas sniedz plašu informāciju par Durbes ezera attīstību sākot no tā veidošanās ledus laikmetā līdz mūsdienām. Biedrība ir realizējusi LEADER projektu, izveidojot interaktīvus materiālus, ar kuriem var iepazīt ezera veidošanos, vēsturi ezera krastos, apskatīt ezerā mītošo zivju mulāžas, eitrofikācijas iemeslus, zivju un dzīvnieku un augu daudzveidību, kā arī salikt dažādas zivju sugu puzles, augu, gliemju un zivju noteicējā pārbaudīt savas zināšanas. Biedrības iniciatīvas ir piemērs apkārtējās vides apsaimniekošanas lietderībai un sabiedrības izglītošanai.

Viesojāmies arī uzņēmumā SIA „Evi&Jo”, kurā gatavo produktus ar preču zīmi „Durbes veltes” – Latvijas pārtikas uzņēmums ar klasiskām vērtībām un tradicionālām produktu pagatavošanas metodēm. No Latvijā audzētiem augļiem, ogām un dārzeņiem tiek gatavoti ievārījumi un kompoti, dārzeņu salāti, marinējumi un augļu-ogu vīni. Daļa augļu, dārzeņu un ogu izaug Kurzemes saimniecībās un mežos, citas ceļo no tālākiem Latvijas nostūriem. Īpašniece Evija Kopštāle dalījās pieredzē par pašmāju produktu pārstrādi un produktu klāsta dažādošanu, pielāgojot pircēju vajadzībām un pieprasījumam.

Pēc tam devāmies uz SIA „Lejaskurzemes sulotavu” – vietējā kapitāla uzņēmumu, kas pēc LEADER projekta realizēšanas ir iegādājies rūpnieciska līmeņa ražošanas iekārtas, lai maksimāli ātri un kvalitatīvi saviem klientiem veiktu sulas izspiešanu, pasterizēšanu un iepildīšanu sertificētos īpaši pārtikai paredzētos maisiņos.

Savukārt, viesu nams „Atomi” – atjaunota lauku māja, kur senlietas un senatnīga gaisotne lieliski apvienota ar mūsdienīgu komfortu. Tāpat viesu namā ir iespējams pavadīt brīvdienas un nakšņot autobusā. „Country Bus” ir pilnībā pārveidots un ierīkots tā, lai viesi justos ērti un komfortabli. Paškovsku ģimene pēc realizēta LEADER projekta izbūvēja komfortablu ģimenes brīvdienu māju „Atomiņi”.

LEADER projekta ietvaros izveidotā kafejnīca „Bernātu Dzintariņš” – maza, omulīga 60-to gadu „būdiņa” mežā, kā vārti uz Bernātu dabas parku Nīcas novadā populārākās pieejas jūrai ceļagalā. Laba Austrijas kafija, vietējās zāļu tējas, mazliet nostalģiska rakstura gards un sātīgs ēdiens, pagatavots no vietējiem sezonas produktiem, malkas krāsnī cepta lauku maize, pašu radītas kūkas un saldēdieni. Draudzīga vieta ģimenēm, cilvēkiem ar īpašām vajadzībām un četrkājainajiem draugiem.

 Kazdangas pagasta Ūdensrozēs  tikāmies ar uzņēmēju Jāni Rudzrogu, kurš ir izveidojis tūrisma pakalpojuma sniegšanas iespējas viesu namā “Lauku kūrorts” – vieta svinību organizēšanai, nakšņošanai un aktīvajai atpūtai. Viņš pastāstīja par LEADER projektu realizēšanas gaitu uzņēmējdarbības pilnveidošanai, izveidei un turpmāko attīstību asu izjūtu cienītājiem.

Otrās dienas rītā devāmies uz Kazdangu, apskatīt vietējo biedrību un pašvaldību realizētos projektus, piemēram, biedrība ir realizējusi projektu – „Mehānisko peldlīdzekļu, velosipēdu un aprīkojuma iegāde iedzīvotāju brīvā laika pavadīšanas iespēju dažādošanai Kazdangā.” Šī projekta ietvaros tika iegādāti vienpadsmit velosipēdi, tandēmi un katamarāni, kurus var iznomāt. Savukārt, pašvaldība realizējusi projektu – „Dabas tūrisma infrastruktūras izveidošana Kazdangas parka teritorijā”, kurš ir veicinājis dabas tūrisma infrastruktūras attīstību Kazdangas parkā. Projekta ietvaros tika izbūvēta 190 m gara gājēju pontonu laipa pāri Dzirnezeram, skatu tornis, labiekārtoti celiņi, kas aizved pie laipas. Šāda tipa dabas tūrisma infrastruktūra pagaidām ir vienīgā Dienvidkurzemē.

Galdnieks, mēbeļu restaurators Edgars Balodis ir izveidojis „Mēbeļu restaurēšanas un izgatavošanas darbnīcu”. Viņš pēc aroda apguves Rīgā ir atgriezies dzimtajā Aizputē, lai sāktu savu uzņēmējdarbību. Šobrīd viņš ir realizējis LEADER projektu, iekārtojot darbnīcu. Dalībniekiem tika stāstīts par projekta īstenošanas gaitu un nākotnes iecerēm par jauna un inovatīva uzņēmuma attīstības plāniem.

Otrās dienas pēcpusdienā viesojāmies „Aizputes vīna darītavā”, kur jaunais un atraktīvais uzņēmējs Mārtiņš Sants stāstīja par sava uzņēmuma izveidi, un, īstenojot projektu, par Kurzemes vietējo produktu prezentācijas vietas izveidi. Paaudzēs nodotas zināšanas, kas kalpojušas kā vaļasprieks un aizraušanās, ir ļāvušas veidot ģimenes uzņēmumu. Šodien tas sniedz iespēju jebkuram interesentam uzzināt ko vairāk par vīna darināšanu, kā arī nobaudīt Aizputes vīna darītavā tapušo vīnu.

 Divu dienu laikā semināra dalībnieki diskusijās sprieda par iespējām savstarpēji sadarboties vietējiem uzņēmējiem, amatniekiem, mājražotājiem un iedzīvotājiem. Pēc tikšanās ar projektu īstenotājiem – aktīviem lauku iedzīvotājiem, mājražotājiem, uzņēmīgiem jaunajiem uzņēmējiem, dalībnieki mājās atgriezās – jaunu ideju iedvesmoti un enerģijas piepildīti darboties, lai realizētu savas ieceres.

Pieredzes apmaiņas dalībnieku atziņas:

 • Radot pakalpojumu vai preci ar „odziņu” ir iespējams konkurēt ne tikai vietējā mērogā, bet arī plašāk.
 • Svarīga ir vieta, taču noskaņu rada cilvēks, viņa attieksme un pakalpojuma pasniegšanas veids.
 • Ja ir ideja un patiesa vēlēšanās to īstenot, tad viss izdodas, un iespēja saņemt LEADER finansējumu palīdz mērķi sasniegt materiāli ievērojami vieglāk.
 • Pateicoties LEADER projektiem ir dota iespēja realizēt biznesa ieceres, kā rezultātā tiek stiprināta vietējā ekonomika.
 • Uzņēmējam jebkurš papildus finansiālais atbalsts ir ļoti labs starts tālākai uzņēmuma attīstībai un dzīvotspējai lauku teritorijā.
 • Labas biznesa idejas ir īstenojamas arī laukos.
 • Svarīga ir LEADER projektu rezultātu popularizēšana, tādējādi radot iedvesmu un pārliecību tiem, kuri vēl tikai plāno uzdrošināties realizēt savas idejas.
 • Lai uzņēmējdarbība attīstītos un paplašinātos svarīga loma ir ģimenes locekļu iesaistei un līdzdarbībai.
 • Nebaidīties būt drosmīgam, jo grūtības ar ko nākas saskarties uzņēmējdarbībā ir papildus pieredze un rūdījums, lai realizētu savus mērķus.
 • Nedrīkst apstāties pie sasniegtā, nepārtraukti ir jāpilnveido sava prece/pakalpojums un jāseko līdzi tirgus tendencēm un patērētāju paradumiem.
 • Pagastu attīstību un popularizēšanu veicina to aktīvie iedzīvotāji, viņu aktīvā darbošanās, entuziasms un iniciatīvas ir ieguldījums lauku teritoriju attīstībai.
 • „Ja sirds ir īstajā vietā, tad rokas un prāts izdarīs pārējo!”

Informāciju apkopoja Sintija Bogotā, projekta koordinatore