SIA “Pakalnieši” iegūst trešo vietu projektu konkursā “Dižprojekts 2020”

Latvijas lauku partnerību balvai “Dižprojekts” šogad tika izvirzīti 29 ilgtspējīgi, radoši un praktiski projekti no visas Latvijas. Tie ir vietējo rīcības grupu lepošanās stāsti, kuri iedvesmo vietējos iedzīvotājus reģionos rīkoties un īstenot vietējai teritorijai nozīmīgus risinājumus. Latvijas Lauku forums (LLF) konkursu rīko jau desmito reizi ar mērķi dižojoties rādīt piemēru uzņēmējiem, pašvaldībām un iniciatīvu grupām. Šogad laureātu vidū ir projekti no Saldus, Ventspils un Gulbenes un novadiem.

Konkursa “Dižprojekts 2020” trešo vietu ieguva SIA “Pakalnieši” par īstenoto projektu “Mājas siera ražošanas telpu paplašināšana” biedrības “SATEKA” teritorijā Gulbenes novadā. SIA “Pakalnieši” saimniecei Inetai Dambrovai ir izdevies piepildīt sen lolotu sapni par siera māju. Tā izveidota 1926. gadā būvētā ēkā, kur nu notiek gardā siera ražošana, tā uzglabāšana un izsniegšana, kā arī izveidota plaša degustācijas zāle ar aprīkojumu. Projekts guva lielu atsaucību sociālajos medijos, kas liecina par tā īstenotāju pieprasīto produkciju. Biedrības “SATEKA” pārstāves, lepojoties ar izvirzīto projektu, atzīmē: “SIA “Pakalnieši” ieguldījuši daudz laika un enerģijas, līdzekļu, neredzamo asaru un pārdzīvojumu! Uzņēmums savu ražošanu uzsākuši mazā mājas istabiņā, un nu ir izauguši!”

Galveno titulu LEADER “Dižprojekts 2020”, kā arī lielāko atbalstu sabiedrības vidū ar lielu sociālo mediju balsotāju skaitu, saņēma  projekts “Digitālie rīki inovatīviem pakalpojumiem Jaunauces pilī”, kuru organizācijas „Saldus rajona attīstības biedrība” darbības teritorijā Saldus novadā īstenoja biedrība “Mēs-Jaunaucei”. Jaunauces pilī radīts laikmetīgs piedāvājums, ļaujot interaktīvi iepazīties ar pils kultūras mantojumu – izveidota aplikācija, kas ļauj noraudzīties papildinātās realitātes digitālajā ekspozīcijā “Vārti”. Fakts, ka 19. gadsimtā Jaunaucē atradusies izcilākā mākslas darbu kolekcija, kāda jebkad bijusi Latvijā, biedrību iedvesmoja veikt izpēti un rast veidus, kā šo stāstu uzburt un izstāstīt citiem. Projekta īstenotāji atzīst, ka izaicinājums bijis atrast marķieru vizuālo risinājumu, kurus skenējot, planšetē rodas papildinātā realitāte – tiem bija jāatbilst gan tehniskajiem parametriem, gan jāiekļaujas pils zāles klasicisma interjerā. Aplikācija radīta tā, lai būtu ērti lietojama visām paaudzēm. Tā iekļauta arī Kultūras ministrijas kultūrizglītības programmā “Latvijas skolas soma”. Nozīmīgi, ka risinājuma izveidē un īstenošanā iesaistīti arī vietējie iedzīvotāji.

Biedrības “Mēs-Jaunaucei” vadītāja Inguna Balcere stāsta, ka inovatīvais risinājums raisījis patiesu interesi: “Tūristi ir pārsteigti gan par to, ka Latvijas laukos kādreiz bijusi pasaules mēroga mākslas darbu kolekcija ar  Rafaela un  Leonardo da Vinči gleznām, gan par ekspozīcijas laikmetīgo, digitālo risinājumu. Lai piedzīvotu papildināto realitāti, ir jādodas uz Jaunauci!”

Biedrība “Ziemeļkurzemes biznesa asociācija” lepojas ar konkursa “Dižprojekts 2020” otrās vietas ieguvēju: SIA “MS Avlo”, kas īstenoja projektu “Pasiekstes vējdzirnavu vēsturiskā tūrisma attīstīšana” Ventspils novadā. Pateicoties Veinbergu ģimenes neatlaidīgajam darba sparam, no necila un brūkošā stāvoklī esoša vēstures pieminekļa ir atdzimušas jaunas un skaistas vējdzirnavas un to apkārtne. Pasiekstes vējdzirnavas ir atguvušas savu agrāko spozmi – ar lielu uzmanību saglabāta un atjaunota katra vēsturisko dzirnavu detaļa, kas iedod šim atjaunotajam objektam īpašu vērtību.

Laureāti tika noteikti, ņemot vērā iedzīvotāju balsojumu LLF sociālajos medijos, vietējo rīcības grupu vērtējumu un ekspertu viedokli. Ar visiem pozitīvajiem piemēriem, konkursam nominēto projektu aprakstiem un fotogrāfijām, var iepazīties LLF mājas lapā: https://laukuforums.lv/lv/archives/11560

Ik gadu ar Eiropas Savienības fondu (ELFLA un EJZF*) līdzfinansējumu un LEADER jeb sabiedrības virzītas vietējās attīstības pieeju visā Latvijas lauku teritorijā tiek uzsākti un īstenoti vairāki simti daudzveidīgu iniciatīvu. Katra vietējā rīcības grupa (VRG) savā darbības teritorijām ir identificējusi vajadzības, uz kurām balstoties ir izstrādāta vietējās attīstības stratēģija. Atbalstoši tām ir noteikti kritēriji projektu atlasei. Visu aktivitāšu mērķis ir spēcināt vietējo kopienu un teritorijas attīstību: sekmēt ekonomisko attīstību, radot jaunas darba vietas un veicinot apkaimē ražotu produktu apmaiņu, atbalstīt pilsoniskās sabiedrības aktivitātes un kultūras norises, sakārtot ļaužu brīvā laika pulcēšanās vietas, iedrošinot uzņēmēju, iedzīvotāju un pašvaldību sadarbību pie vienotas nākotnes vīzijas īstenošanas.

Lauma Kalēja, Latvijas Lauku forums