16.jūnijā tika paziņoti pirmie 12 Latvijas ciemi, kuri ieguvuši atpazīstamības zīmi “Viedais Ciems”. Rezultātu paziņošana noritēja tiešsaistes pasākumā “Viedie ciemi – dzīvā bibliotēka”, piedaloties iniciatīvas organizatoriem, žūrijas locekļiem un pretendentu kopienām visos Latvijas reģionos. Klausoties kandidātu stāstos, pasākums pulcēja dalībniekus no visas Latvijas un deva iespēju virtuāli aizceļot uz šo kopienu pagalmiem un kopienu centriem, kuros bija izveidotas tiešraides studijas.
Publicitātes kampaņa “Mans ciems ir “Viedais Ciems”” jaunās realitātes apstākļos norisinājās digitālajā vidē, taču PPP biedrības “Zied zeme” vadītāja Linda Cīrule norāda, ka: “Digitālajā vidē robežas novilkt ir grūti, un dažkārt tas nav nepieciešams, tagad viedo ciemu ideja ir izskanējusi nacionāli! Gandarījums ir liels, varētu pat teikt: nacionāls lepnums! Kopā mēs varam izdarīt vairāk un šī kampaņa apliecina to, ka tepat Latvijā ir fantastiski iedvesmas stāsti!”
Konkursā tika iesniegti 38 pieteikumi, no kuriem 12 kopienām žūrija lēma piešķirt “Viedā Ciema” atpazīstamības zīmi. To saņēma: Alsunga, Bebrene, Briežuciema pagasts, Engures apkaimes piekraste, Gārsene, Jaunmuiža, Jaunpils, Kākciems, Kaldabruņa, Krimūnu pagasts, Skujene un Ziemupe.
21 kopienai žūrija šogad lēma piešķirt atzinību “Ceļā uz viedo ciemu”: Bernāti, Carnikava, Daugavas krasta ciems Dviete, Dzilnuciems, Ērberģe, Ičas apmetne, Indra, Jaunolaine, Kalniena, Krapes muiža, Liepa, Madliena, Meņģele, Mežinieku apkaime, Miķeļtornis, Nīgrane, Oviši, Rembate, Skaistkalne-Kurmene, Zasa un Zorģi. Pieci ciemi, saņemot ceļa vārdus viedā ciema idejas attīstībai, saņēma pateicību par dalību atpazīstamības zīmei “Viedais Ciems”: izglītības resursu platforma “Zelt”, Ancenes ciems, pieaugušo neformālās izglītības centrs “Azote” Balvos, Prauliena un Tīraines dārzi.
Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas parlamentārā sekretāre Dace Bluķe pēc rezultātu paziņošanas dalībniekiem izteica pateicību un vēlēja nepadošanos: “Ārkārtīgi liels paldies visiem, kas piedalījās. Visi esat uzvarētāji, jo esat uzdrīkstējušies un darbojušies savā kopienā, lai savu dzīvesvietu padarītu labāku, ērtāku un patīkamāku. Sveicu atpazīstamības zīmes saņēmējus un pārējos dalībniekus – redzot jūsu degsmi un gribēšanu darīt, manuprāt, ikvienam no jums ir izredzes kādu dienu sevi saukt par viedo ciemu!”
Savukārt Latvijas Universitātes Telpiskās attīstības plānošanas studiju programmas koordinatore un lektore Gunta Lukstiņa atpazīstamības zīmes pretendentiem vēlēja iedvesmas vārdus: “Ja jūs zinātu, kā jūsu stāsti priecēja, tie deva spēku, tie deva ieraudzīt daudzas JAUNAS vietas un PAZĪSTAMĀS savādāk! Latvija dzīvos, ja katra vieta dzīvos, ja katra vieta būs vieda un katrā vietā būs viedi ciemi. Braucam viens pie otra un mācāmies, esam radoši!””
Visi atpazīstamības zīmes kandidāti, kā arī citi ciemi, kas vēlas vairāk izzināt jaunas iespējas un tīkloties ar citiem viedajiem ciemiem, tiek aicināti līdz 6. septembrim pieteikties tiešsaistes apmācību kursam „Elements of AI” ar papildu tieši lauku kopienām paredzētām diskusijām un lekcijām, ko nodrošinās IT Izglītības fonds – Start(IT) sadarbībā ar Latvijas Lauku forumu. Pieteikšanās: https://forms.gle/hCunfvRLsW42bR5SA. Par kursu: https://www.elementsofai.lv/.
Viedo ciemu dzīvā bibliotēka un atpazīstamības zīmes “Viedais Ciems” rezultātu paziņošana norisinājās 5. Latvijas Lauku kopienu parlamenta[1] laikā, sekmējot plašākas viedo ciemu interesentu mērķauditorijas sasniegšanu. Pasākuma ierakstu iespējams noskatīties šeit: https://www.facebook.com/laukuforums/videos/511807693499949
Vairāk par žūrijas komisijas sastāvu, atpazīstamības zīmes “Viedais Ciems” kritērijiem un vadlīnijām iespējams uzzināt šeit: https://laukuforums.lv/lv/archives/11986
PPP biedrība “Zied zeme”, biedrība “Jūras zeme”, biedrība “Pierīgas Partnerība” izsaka sirsnīgu paldies 38 ciemiem un kopienām, kuri piedalījās uzsaukumā atpazīstamības zīmei “Viedais Ciems” un arī turpmāk aicinām īstenot viedā ciema pieeju jūsu ciemu attīstībā un dalīties savā pieredzē! Lai iegūtu ne tikai nacionālu, bet arī starptautisku pieredzi viedo ciemu attīstībā aicinām arī turpmāk sekot līdzi starptautiskā projekta “Smart Villages LEADER Network” aktivitātēm šeit: https://www.facebook.com/SmartVillagesLeaderNetwork.
2021. gadā atpazīstamības zīme “Viedais Ciems” Latvijā tika izsludināta pirmo reizi, un tās mērķis ir atzīt un atbalstīt Latvijas lauku kopienu labās prakses ceļā uz viedumu, daudzinot iedzīvotāju centienus un jau ieviestos risinājums, kas īstenoti, lai veidotu aktīvāku, iesaistošāku kopienas dzīvi un inovatīvus risinājumus esošajiem izaicinājumiem. Iniciatīvā atpazīstamības zīmei “Viedais Ciems” pieteicās 38 kopienas, kuru paveikto vērtēja dažādu jomu ekspertu žūrijas komisija.
Atpazīstamības zīmes piešķiršana norisinās publicitātes kampaņas “Mans ciems ir “Viedais Ciems”” ietvaros, kuras iniciatori ir publisko un privāto partnerattiecību biedrība “Zied zeme” sadarbībā ar projekta partneriem biedrību “Pierīgas Partnerība” un biedrību “Jūras Zeme”. Kampaņu īsteno “LLF sadarbnīca”.
Kampaņa “Mans ciems ir “Viedais Ciems”” tiek īstenota projekta „Smart Villages LEADER Network” Nr. 19-00-A019.333-000005 Eiropas Lauksaimniecības fonda lauku attīstībai Latvijas Lauku attīstības programmas 2014.-2020. gadam apakšpasākuma „Starpteritoriālā un starpvalstu sadarbība” ietvaros. Projektu īsteno PPP biedrības “Zied zeme”, “Pierīgas Partnerība” un “Jūras Zeme”, lai veicinātu viedu vietējo attīstību to darbības teritorijās.
Kontaktinformācija:
Lauma Kalēja
+371 26572229
lauma.kaleja@laukuforums.lv
www.laukuforums.lv| Facebook | Instagram | Twitter
[1] Latvijas Lauku Kopienu Parlamentu organizē biedrība “Latvijas Lauku forums” un tā mērķis ir kopīgi rast veiksmīgus risinājumus, kā arī jaunas iespējas lauku attīstībai, veicinot dažādu iesaistīto pušu sadarbību vietējā, reģionālā un nacionālā mērogā.