Rokdarbnieces aizvadījušas lielisku nedēļu Saldus pusē.

Pateicoties mūsu Gulbenes novada aktīvajai biedrībai “SATEKA”, kura kopā ar sadarbības partneriem realizē starptautisko sadarbības projektu Nr. 18-00-A019.333-000012 Tūrisma attīstība. No tradīcijām līdz mūsdienīgam biznesam” bija iespēja piedalīties meistarklasē/pieredzes apmaiņā – “Amatniecība. Tūrisms.”. Pieredzes apmaiņa norisinājās no š.g. 21. līdz 25.septembrim
“Saldus rajona attīstības biedrības” teritorijā.

No Gulbenes novada bijām piecu dāmu komanda: Sarmīte-Stāmeriena, Sanita – Zeltaleja, Herunda – Beļava, Lūcija – Lejasciems, Līga – Lizums.  Nedēļa lieliska! Saldus partneri veikuši lielisku plānošanu, organizāciju, laika sadali, ja kāda nodarbe bija ātrāk beigusies, bija papildus varianti.

Ieguvām jaunas zināšanas, prasmes, sapratām, ka uz procesiem un norisēm var paskatīties dažādi un iegūt gan vajadzīgo, gan jaunu informāciju. Iepazināmies ar gobelēnu aušanu pie tekstilmākslinieces Baibas Rīteres. Interesanta informācija par TLM studijas “Saldus” darbību. Studija izvietojusies sešās plašās telpās. Divas telpas pieder audējām, pārējās plaši, brīvi izvietojušies citu prasmju meistari. Te nevaru nepieminēt šarmanto kungu (90 gadi) klūdziņu pinēju, darbi skaisti, mūsu apbrīnas pilni, divu vienādu nav. Pārsteidza arī frivolitē mežģīņu darinātājas darbi. Aušanai cellos bija īpaša darbnīca Novadnieku pagastā, rokdarbnieces pulcina TLM studijas Saldū vadītāja Agrita. Novadnieku dāmas un vīri iecerējuši darināt etnogrāfiskos tērpus, tāpēc aušana cellos ir ļoti svarīga. Te mēs lepojāmies ar savu Līgu, jo te viss izvērtās tā, ka  Līga kļuva par galveno meistarklases vadītāju.

Novadnieku pagastā skola slēgta, bet ēka saglabāta kā pašvaldības īpašums. Te darbojās rokdarbu studija, vairākas telpas audējiem, šuvējām, kulinārēm, kokapstrādei, telpas jauniešu centram, dienas centrs-  sadarbībā ar Sociālo dienestu, skolas vēstures telpas.

Iepazīstoties  ar tūrisma aktivitātēm un tūristu piesaisti, pārsteidza savstarpējā mājražotāju sadarbība, ja pie viena uz degustācijām vai meistarklasi ir pieteikušies tūristi, tad noteikti tiek pieaicināts tuvākais meistars, lai iepazīstina ar savu darbu un produkciju. Tā sieru meistare Mārīte, kura mūs cienāja ar saviem 16 sieriem bija paaicinājusi kaimiņieni, kura vāra dažādas čilli želejas. Te iepazināmies ar lieliskiem, aizrautīgiem stāstniekiem: Saldus maiznieks īpašnieci, šūpuļkrēslu meistari, kuras produkcija pieprasīta Eiropā, ASV, pat Ķīnā, sieru meistari Mārīti, kuģīša kapteini, ceļojumā pa Cieceres ezeru, arī viesu nama “Saules rats” saimnieku.

Saldū un Brocēnos patīkami pārsteidza nelielie, gaumīgi sakārtoti rokdarbu veikaliņi, kur jebkurš var atnest savu darbu, tam jābūt kvalitatīvam. Brocēnos pie veikaliņa vēl dažādas darbnīciņas, īpaši bērniem. Mēs arī piedalījāmies, izgatavojām ādas rokassprādzi. Derētu tāds veikaliņš mums Gulbenē. Brocēnos ar apbrīnu klausījāmies KC bērnu interešu pulciņu vadītāju. Kopā ar bērniem darbos tiek ierauti vecāki, vecvecāki, sponsori, bijušie audzēkņi, un uz pasaules auto modelīšu sacensībām brauc puikas, par kuriem no skolas īpaši labus vārdus nesaka.

Dalībniekus pārsteidzām ar savu nelielo darbu izstādi, kuru iekārtojām vienā no vakariem. Saņēmām daudz atzinības vārdu, īpaši apbrīnoja Līgas jostas, Sanitas dvieļus, Sarmītes draiskos rūķus, lejasciemiešu tekstilmozaīkas tehnikā darinātos darbus, priecājās par beļaviešu veikumu labdarības projektos.

Interesantas izvērtās vakaru sarunas, domu apmaiņa, katra dalībnieka stāsts. Tā iepazināmies ar maizes cepēju, keramiķi, kura darina traukus pēc senākā paņēmiena – no māla plāksnes, bez virpošanas, haskiju suņu audzētāju, rotu meistari, dubultaudumu audēju, frivolitē meistari, ar meistaru darbu Dienas centros.

Paldies mūsu pavadonēm no TLM studijas “Saldus”. Plānā nebija iepazīšanās ar pilsētu, bet viņas paspēja mūs izvizināt pa pilsētu un iepazīstināt ar īpašām, interesantām un pilsētai nozīmīgām vietām. Vakari ieilga arī mūsu komandai: smiekli, sarunas, tika atjaunotas iemaņas kādā īpašā spēlē.

Paldies mūsu šoferītei Sarmītei! Paldies, Sateka! Paldies, Daiga! Veiksmi, radošumu turpmākos sadarbības projektos!

Komandas vārdā rakstu sagatavoja Herunda Zuša – Beļavas lietišķās mākslas pulciņa vadītāja